Природознавство

Автор: Нестеренко Олена Іванівна
Посада: учитель географії та економіки.


Урок природознавства в 5 класі

Тема. Поняття про Всесвіт. Людина та Всесвіт.

Мета: сформувати поняття про Всесвіт та його складові; розглянути будову Сонячної

системи; розкрити значення знань про Всесвіт для людини; на основі

одержаних знань довести, що людина є складовою частиною Всесвіту і

докладає всіх зусиль для його вивчення; удосконалювати вміння, навички

самостійної роботи з підручником; розширювати уяву дітей; збагачувати їх

словниковий запас; розвивати образне мислення, зорову пам'ять, творчу уяву;

виховувати гордість та інтерес до історії досліджень космосу.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок - подорож.

Обладнання: підручник «Природознавство» 5 клас, таблиці «Сонячна система»,

«Небесні тіла», «Будова галактики», дитяча енциклопедія, карта

зоряного неба, фотографії космонавтів, портрети Коперника, Галілео

Галілея.

Хід уроку:

На дошці написано епіграф:

Небо, зорі, комети, планети…

Вони твої, хоч і далекі…

І. Інтелектуальна хвилинка (розгадування кросворду).


2









3



4







1. Хвилі, що розповсюджуються від джерела в будь - якому середовищі, а у вакуумі – ні… (звук).

2. Основне джерело світла на Землі… (Сонце).

3. Із атомів складається… (молекула).

4. З неї складаються тіла… (речовина).

5. Будь - який предмет називаємо… (тіло).

6. Вчений, який вперше розклав світло… (Ньютон)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Навряд чи можна назвати географом людину, яка не знає географічну карту. Аналогічно неможливо вважати ту людину астрономом, яка не знайома із сузір’ями та головними зірками. Знання зоряного неба, вміння користуватися зоряною картою – це перший та необхідний крок на шляху пізнання далеких зоряних світів. (читання уривків віршів про зірки, Сонце, небо).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу по темі даного уроку.

План: а) небесні тіла;

б) поняття про Всесвіт; давні уявлення про його будову;

в) поняття про галактики;

г) будова Сонячної системи;

д) людина і Космос. Дослідження Всесвіту.

Яка наука вивчає космічний простір? (Астрономія).

Астрономія – вивчає небесні тіла та явища, що відбуваються за межами земного простору.

2400 років тому – перший зоряний каталог (Ші Шен).

Що можемо бачити на небесному схилі?

а) зорі – гігантські клуби газу, які світяться;

б) комети – брудні льодяні глиби діаметром до декількох кілометрів;

в) астероїди – невеликі небесні тіла;

г) метеорити – великі кам’яні брили, що долітають до поверхні Землі.

(демонстрація таблиці зоряного неба)

Що утворюють зорі, які близько розташовані на небі? (учні дають відповіді на поставлене питання та називають сузір’я, які їм відомі; вчитель зачитує уривок легенди про Велику Ведмедицю).

Поняття про Всесвіт

Всесвіт – світ зірок.

(розповідь вчителя про будову Всесвіту за Коперником. Робота з підручником (ст.119))

Сонце – зірка середньої величини, обертається навколо своєї осі. Діаметр Сонця більше 1 млн. км. Навколо нього обертаються планети і разом з тим, кожна має свій оберт навколо власної осі.

Позаземний простір – Сонячна система.

Планети Сонячної системи: Юпітер, Земля, Сатурн, Марс, Уран, Нептун, Плутон (мають власні супутники), Венера, Меркурій.

(розгляд таблиці «Будова Сонячної системи»)

Галактика – гігантські скупчення зірок.

Наша галактика – Чумацький шлях, має вигляд двоопуклого диска. Сонячна система, в якій знаходиться наша планета, знаходиться на краю.

(демонстрування таблиці «Галактики». Розповідь учнів про Чумацький шлях)

Яке місце ви віддаєте людині у вивченні Всесвіту?

Додаткова інформація:

1. Перший запуск супутника в космос – 4 жовтня 1957 р.

2. Перший космонавт – Ю.О.Гагарін.

3. Першими висадились на Місяць – Нейл Армстронг, Едвін Олдрін.

4. І.Р.Попович – космонавт із Київщини.

ІV. Підсумок уроку.

1. Що вивчає наука астрономія?

2. З якою метою люди об’єднали зорі в сузір’я?

3. Яким чином людство прийшло до розуміння будови Сонячної системи?

4. Як людина освоює космічний простір?

V. Домашнє завдання:

вивчити п.16; намалювати малюнки (по бажанню учня); написати твір «Я у Всесвіті».


Повернутися до розділу

На головну...