Українська література

Автор: Марчук Ганна Дмитрівна
Посада: викладач української мови та літератури.


Тема програми: Література рідного краю

Тема уроку: «Пісня вдарить у дзвін»

Пісенна творчість Б. Кучера

Мета: - ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Б. Кучера, відкрити їм поетичний світ, витворений поетом, удосконалити вміння робити ідейно-художній аналіз поетичного твору;

- розвивати образне мислення, зацікавленість лоезією, формувати комунікативну, інформаційну, творчу компетентності;

- виховувати повагу до особистості та творчості митця, плекати високу духовність, почуття патріотизму, національної гідності.

Методична мета: використовуючи інноваційні технології збагачувати та вдосконалювати мовлення учнів, виробляти вміння зіставляти факти і робити висновки

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу

Форма уроку: інтегрований урок-презентація

Обладнання: портрет Б. Кучера, збірка віршів, дидактичний матеріал, пісні на слова Б. Кучера, виставка творів Калини Ватаманюк

Міжпредметні зв’язки: історія Прикарпаття (історія Рогатинщини)

Методи, прийоми, форми роботи:

розповідь учителя, виразне читання і аналіз поезій виступ учнів з випереджувальними завданнями, прослуховування пісень, робота з асоціативними схемами, творча робота.

Епіграф: «Богданова пісня і слово це життєдайне джерело з-під Говерли. Це храм духу, в якому звучить висока молитва за людину. На таких особистостях і тримається частка українського неба.»

Василь Зінкевич

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Звучить пісня Б. Кучера «Пам’ятай – ми українці»

Слово вчителя. Є багато пісень – запальних, сумних і тривожних, а може й байдужих. Є багато пісень, які спалахують мов зірка – і гаснуть, а є пісні, що живуть і житимуть вічно. Бо ці пісні «бють у дзвін», щоб розбудити наші серця, розігнати байдужість, заставляють задуматись і зрозуміти, що найважливіше в цьому житті. «Пам’ятай,що ти є українець, - закликає поет, композитор, виконавець власних пісень, ведучий культорологічних програм на обласному радіо, ведучий і режисер концертних заходів, заслужений журналіст України Б. Кучер. З його пісенною творчістю ми познайомимося сьогодні на уроці, помандруємо стежками його біографії, розкриємо глибокий зміст поетичних та пісенних творів нашого земляка. Спробуємо доторкнутись душею до його одухотвореного слова і побачити незвичайне у звичайному, піднесене – у буденному, крізь призму його поезій подивитися на своє життя, мрії, прагнення. Зробимо ідейно-художній аналіз віршів, які звучатимуть на уроці. Пісенна творчість Б. Кучера є дуже близькою за тематикою до прозової творчості К. Ватаманюк, творчість якої ви вивчали у середніх класах. Пригадаймо сьогодні хоч би назви її глибоко філософських і життєвих творів: «Очима душі», «Між хрестами і зорями», «Сад моїх журавликів», «Від лиця твого, Господи»...

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

Учитель. Де мою хату стереже калина,

Де хрест мовчання маму береже,

Тут почалась для мене Україна,

Тут джерело моєї долі б’є.

У кожної людини є такий куточок на землі, від спогаду про якого серце щемить і радіє, душу огортає радість і тепло. Таким куточком для Б. Кучера є с. Діброва Рогатинського району, де він народився 11 липня 1957 року.

Учні мали випереджувальні завдання: «біографи» озвучують підготовлені повідомлення, а декламатори читають напам’ять поетичні твори.

«Біограф 1»: Заслужений журналіст України Богдан Кучер (у паспорті – Михайло) народився 11 липня 1957 р. в с. Діброва Рогатинського району. З дитинства любив працювати в городі і в полі, та на пасовиську. Навчався у Дібровській 8-річній середній школі. Вчився добре, часто прагнув усамітнення заради пісні, книги, спроб писати. Від тоді і до тепер, коли щось робить, то, як навчили батьки, з думкою: а що казатимуть про нього в селі. Виростав Богдан на родинних піснях, з дитинства пам'ятає спів хорового колективу, виступи драматичного гуртка. Батько Богдана - Михайло - мав приємний голос і виступав на сцені. Гарно співала і родина Кучерів із Сарнок Горішніх! Вперше Богдан Кучер заспівав у школі завдяки його вчительці Марії Петрівні і відтоді почалися концерти по селах.

Учитель. Рідне село, батьки, родина – це те, що завжди притягує і манить. Туди ми приходимо з радостями і печалями, радіємо зустрічі з близькими. Це дає нам наснагу на подальше життя, це життєдайне джерело. «Ніколи не встидався я селом», - співає у своїй пісні Богдан Кучер.

Звучить пісня «Родом з села»

Декламатор читає і аналізує вірш «Родом з села»

Учитель. А ось як доречно про це говорить письменниця К. Ватаманюк: «Спасибі тобі, Всещедрий Владико, що є у мене пам’ять і у центрі цієї пам’яті є клаптик землі, що зветься малою Україною, - землі, яка дала мені життя, яка напоює мою душу живильними силами любові і милосердя. Ось цей дух любові, ось цю немеркнучу пам’ять серця, мама і вишитий нею рушник – усе це дозволь мені покласти у вузлик і перенести на берег майбутнього тисячоліття.»

Декламатор читає і аналізує вірш «Колиска яворова».

Декламатор читає і аналізує вірш «Тату».

«Біограф 2»: Після закінчення школи 1971 р. вступив до Львівського технікуму легкої промисловості, який закінчив 1976 р. Під час навчання у технікумі співав в ансамблі пісні Володимира Івасюка. Згодом художній керівник колективу Володимир Грицик познайомив Кучера з самим автором "Червоної рути" й "Водограю". Мав і гігант-платівку "Пісні Володимира Івасюка співає Софія Ротару" з його автографом. І до тепер зберігає листи від Володимира Івасюка. Кілька віршів Кучера взяв Івасюк, аби написати на них музику, та не встиг... Протягом 1976 р. – 1978 р. служив у армії. Далі, 1979 р., після строкової служби вступив до Львівського державного університету ім. І. Франка на факультет журналістики. На другому курсі Богдан Кучер познайомився з відомим тоді ВІА "Ватра" під орудою Ігоря Білозіра. Разом з Оксаною Білозір співав "Вінок з барвінку", "Рушимо, рушимо", "Ой там на горі" і ще багато пісень... Молодим спеціалістом опісля закінчення університету 1984 р. прийшов на роботу до Заліщицької районної газети (Тернопільська область). Через деякий час став працювати у галицькій районній газеті "Прапор перемоги". З 1986 р. працює в Обласній державній телерадіокомпанії в Івано-Франківській області спершу диктором, а згодом – ведучим програм. Разом з дружиною Надією виховав двох синів – Назарія (юрист, працює за фахом) та Богдана (закінчив Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, а також - і художню школу). З 1995 р. Богдан Кучер входить до Спілки журналістів України. Є лауреатом І премії Всеукраїнського конкурсу радіопередач національного відродження. До свого півстоліття (11.07.2007 р.) знаний в краї ювіляр Богдан Кучер разом із вітанням від керівництва обласної та міської влади Івано-Франківська отримав грамоту від ОДА та обласної ради.

Учитель. Його пісня на відстані сльози до людських сердець, його журналістське слово, як теплий вранішній весняний промінь по землі, як прощальний осінній лист осені, яка своєю мудрістю постійно пише листи у вічність.

Декламатор читає і аналізує вірші: «Кожному своє»,

«Знайдім себе»,

«Молюся боже»,

«Напишіть Україні листа».

Учні виконують творче завдання (Лист до України)

Звучить пісня «Напишіть Україні листа».

Учні зачитують творчі роботи.

Учитель. Вірш К. Ватаманюк:

Тільки навіщо кудись нам летіти?

Будем горнутись: крило – до крила,

В світі далекім живуть наші діти,

Світе жорстокий, вділи їм тепла.

Світе жорстокий, світе трагічний,

Всоте, як вперше, молю:

Дай нашим дітям віру у вічність!

Много любові і мало жалю!

Потім благаю: спаси їх од муки!

Потім тихенько у нічку шепчу:

- І вбережи від гіркої розлуки.

Мудрості жити, може, навчу.

Богдан Кучер, як автор і виконавець власних пісень, заслужений журналіст України, ведучий духовно-мистецьких програм Івано-Франківської держтеле-і радіокомпанії часто отримує листи та телефонні дзвінки з вдячністю: «Ви рятуєтенаші душі, ви пробуджуєте у нас людей...»

Декламатор читає і аналізує вірші: «День воскреслої любові»,

«А пам’ятаєш»,

«Доля».

Звучить пісня «А пам’ятаєш».

«Біограф 3»: Богдан Кучер є автором телепередач на Львівському телебаченні про Василя Зінкевича, Назарія Яремчука, Павла Дворського, Оксану Білозір, Івана Мацялка... Його пісні виконують понад 25 артистів – Василь Зінкевич, Іван Попович, Степан Гіга, Іво Бобул, Іван Мацялко, Павло Мрежук, Михайло Кривень, Ярослав Крайник, Михайло Попелюк, дуети – "Скриня", "Писанка", "Ярослав-На", гурти – "Львівські музики", "Дзвони"... Співає і сам Богдан Кучер, а загалом він є автором понад 120 пісень, серед них – "Осінь для матері", "Дивлюсь на маму", "Ви простіть мене, мамо", "Яворова колиска", "Спить на долонях роса", "О, мова рідна", "У небесах моя любов", "Торкнись мене своїм крилом", "Важко людиною бути, а треба", "Молюся, Боже", "Пізнай в собі людину", "Хай добро вам сіється", "Яворова колиска", "Пам'ятай – ми українці", "Новий день над Україною"...

Як ведучий радіопрограм мав цикл релігійних програм, брав участь у благодійних концертах зі збору коштів на будівництво Патріаршого собору в Києві, в різних духовних акціях. Мріє сам збудувати церкву. Є вдячність Богові. Його пісні — це дар Богові, аби сім'я, діти, родина, мама, Україна почувалися добре. Дякує Богові за кожну даровану мить.

«Біограф 4»: Пісні Богдана Кучера звучать в українському ефірі, в обласних і районних центрах, вони зворушують людей в Польщі, Італії, Іспанії, Португалії, Франції, США... Його, одного з небагатьох в Україні, відзначено високою нагородою Папи Римського Бснедикта XVI. Мріє Богдан Кучер про свій духовно-мистецький фестиваль. Тривожиться тим, як нищиться наш людський світ чужими впливами і піснями, вмирає наше село. І про це – і в його піснях, і в його радіотелепередачах. Це біль і тривога, це його світ переживань і нелегкої праці. Бо завше запитує себе: а що там, далі?

Без Бога – ні до порога... Тому на завтра у Богдана Кучері нові пісні і нове зворушливе слово, які неподібні ні на кого, які ще не раз порятують чиюсь душу...

IV Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.

- Які провідні мотиви поезії Богдана Кучера. Узагальнену відповідь подати у формі асоціативної схеми.

- Що ви дізналися про творчість Богдана Кучера?

- Які почуття пережили протягом уроку?

V Оголошення результатів навчальної діяльності

Домашнє завдання: Підготувати розповідь про одного із поетів нашого краю.


Повернутися до розділу

На головну...